Ile powinno spać dziecko?

Dowiedz się:

Ile powinno spać dziecko?

Dowiedz się:

Czy wiesz ile powinno spać dziecko? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących snu malucha do 5. roku życia. Pomogą Ci ustalić, ile w ciągu dnia i w nocy powinno spać Twoje dziecko. Ale zanim zaczniemy – istotna informacja dotycząca drzemek.

Jeszcze nie tak dawno zalecenia dzieliły sen dziecka na ten nocny oraz drzemki w ciągu dnia. W 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu wprowadziła nowe wytyczne wskazujące widełki dotyczące optymalnej ilości snu przez całą dobę. Mimo tego, że nie ma w nich jasnych zaleceń dotyczących drzemek, to nie znaczy, że są mniej ważne lub nieistotne. To, ile powinno spać dziecko, zależy przede wszystkim od jego wieku i indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że każdy brzdąc jest inny i to, co u jednego zdaje egzamin, u drugiego może się nie sprawdzić.

Spis treści
Ile powinno spać dziecko w ciągu doby – grafika przedstawiająca zalecenia Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu
Ile powinno spać dziecko w ciągu doby – zalecenia Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu

Sen noworodka i niemowlaka do 4. miesiąca życia

Zastanawiasz się, ile powinien spać noworodek? W amerykańskich zaleceniach nie uwzględniono takich maluszków (i niemowlaków do 4. miesiąca życia) ze względu na „szeroki zakres różnic w czasie trwania i wzorcach snu oraz niewystarczające dowody na powiązania z wynikami zdrowotnymi”. W skrócie oznacza to, że na początku życia dzieci śpią naprawdę dużo! W ciągu dnia mogą mieć dużo drzemek, które trwają od kilku minut do czterech godzin. Dziecko budzi się i zasypia odpowiednio do swoich potrzeb. Jednym słowem sen noworodka czy nieco większego maluszka w ciągu całej doby jest niezorganizowany.

Rodzice w tym czasie nie powinni martwić się o wprowadzenie złych nawyków lub przyzwyczajeń. Sen dziecka w ciągu dnia normuje się dopiero po pełnej stabilizacji snu w nocy, czyli po zakończeniu rozwoju rytmu dobowego. Ten rozwój postępuje w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, a głównie przez pierwsze cztery. W tym czasie najważniejsze jest wsparcie dziecka w rozwoju rytmu dobowego. Pomaga w tym wprowadzenie odpowiednich warunków snu oraz obserwacja maluszka i jego oznak zmęczenia. Nie ma konkretniej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać noworodek czy niemowlę do 4. miesiąca. Kładź maluszka, gdy tylko zauważysz, że robi się senny.
Wskazówka

Nie ma konkretniej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać noworodek czy niemowlę do 4. miesiąca. Kładź maluszka, gdy tylko zauważysz, że robi się senny.

To nie koniec!
Dalsza część tekstu poniżej
Nie trać czasu na szukanie w internecie
Zebrałam rozwiązania wielu problemów ze snem dzieci w jednym pliku
E-book Jak śpią małe dzieci? – okładka

Ile powinno spać niemowlę od 4. do 12. miesiąc życia?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza. W tym wieku dziecko powinno spać od 12 do 16 godzin na dobę. Mało który maluch będzie tyle spał w ciągu nocy, dlatego dla zachowania dobrego rytmu i zdrowia potrzebne są drzemki w ciągu dnia. Ich liczba w tym wieku waha się między 2 a 3 dziennie, w zależności od potrzeb. Zatem jak i ile powinno spać niemowlę w ciągu dnia? W przypadku trzech drzemek ich harmonogram powinien wyglądać następująco: 1. drzemka rano, 2. wczesnym popołudniem, a 3. po południu. Z ostatnią drzemką wiąże się jednak istotna kwestia, o której musisz wiedzieć.

Obecność 3. drzemki zależy od potrzeb malucha i pomaga mu dotrwać do końca dnia, by kładąc się spać, nie był przemęczony. A przemęczenie – wbrew pozorom – nie sprzyja dobremu zasypianiu. W przypadku dwóch drzemek jedną organizujemy rano, a drugą wczesnym popołudniem. Po około 6. miesiącu życia większość dzieci odrzuca dodatkową, 3. drzemkę. Poranna staje się krótsza, a popołudniowa wydłuża do około 2 godzin. Oprócz tego druga drzemka zaczyna się trochę później, niż to było kilka miesięcy wcześniej – mniej więcej trzy godziny po porannej drzemce. Podsumujmy zatem, ile powinien spać niemowlak od 4. do 12. miesiąc życia – drzemki w ciągu dnia powinny liczyć łącznie od 3 do 3,5 godziny, a sen w nocy trwać około 11 godzin.
Wskazówka

Niemowlę od 4. do 12. miesiąca życia powinno mieć, w zależności od potrzeb, od 2 do 3 drzemek w ciągu dnia. Drzemki powinny liczyć łącznie od 3 do 3,5 godziny, a sen w nocy trwać około 11 godzin.

Sen dziecka od roku do 2 lat

A ile powinno spać roczne i dwuletnie dziecko? Na tym etapie długość snu w ciągu doby powinna wynosić od 11 do 14 godzin. Większość dzieci między 15. a 18. miesiącem życia przestawia się już na tylko jedną drzemkę w ciągu dnia. Ta powinna zaczynać się wczesnym popołudniem – między 12:30 a 13:00 i trwać około 2 – 2,5 godziny. A jak w tym wieku powinien wyglądać sen dziecka w nocy? Podobnie, jak u młodszego malucha – 11 godzin będzie optymalnym czasem, ze względu na skrócony czas drzemek w ciągu dnia.

Wskazówka

Większość dzieci między 15. a 18. miesiącem życia przestawia się już na tylko jedną drzemkę w ciągu dnia. Ta powinna zaczynać się wczesnym popołudniem – między 12:30 a 13:00 i trwać około 2 – 2,5 godziny.

Ile powinno spać dziecko od 3. do 5. rok życia?

Sen starszego dziecka jest nieco krótszy i powinien wynosić od 10 do 13 godzin na dobę. Jedną drzemkę utrzymujemy zwykle do 3. – 4. roku życia. Ale pamiętaj, że nie jest to sztywna zasada. Jeśli zauważysz, że maluch jest senny połóż go na dodatkową drzemkę. A jeżeli nie będzie chciał spać, to być może spokojna zabawa w pokoju albo wspólne czytanie książki w łóżku zapewnią mu wystarczającą regenerację. Większość dzieci około trzeciego roku życia śpi mniej więcej 1,5 godziny w ciągu dnia. Starszym wystarczy około 45 minut do godziny krótkiej drzemki lub samego odpoczynku w formie wyciszających aktywności. Ile powinno spać 3-letnie, 4-letnie i 5-letnie dziecko w nocy? W tym wieku 11 godzin to też odpowiednia ilość.

Mimo braku sztywnych ustaleń dotyczących tego, ile powinno spać dziecko w ciągu dnia, pamiętaj, że drzemki są istotnym elementem codziennej rutyny dla każdego malucha. Do rzadkości należą sytuacje, w których dziecko w nocy wyrabia swoją dobową normę snu. Dlatego to bardzo ważne, by rodzice – oprócz zwracania uwagi na liczbę godzin snu malucha – obserwowali go i kładli spać, kiedy tylko tego potrzebuje. Dobry sen to nie tylko ilość, ale też jakość, regularność, jego odpowiednie pory i stosowne warunki.
Wskazówka

Drzemki są istotnym elementem codziennej rutyny dla każdego malucha. Ale dobry sen to nie tylko ilość, ale też jakość, regularność, jego odpowiednie pory i stosowne warunki.

Ile powinno spać dziecko – tabela

Poniżej znajdziesz tabelę, w której przedstawiłam podsumowanie, ile powinno spać dziecko stosownie do wieku. Uwzględniłam w niej sen w nocy oraz drzemki w ciągu dnia.

Tabela przedstawiająca, ile powinno spać dziecko w ciągu dnia i w nocy
Weź udział w moich Q&A

Obserwuj mnie na Instagramie, zadawaj pytania w czasie Q&A i dowiedz się więcej o radzeniu sobie z problemami ze snem dzieci.

Podsumowanie – najważniejsze informacje

Portret Doroty

Jestem mamą, pielęgniarką, pedagogiem i pierwszą w Polsce konsultantką snu dziecka z amerykańskim certyfikatem Gentle Sleep Coach. Dążę do tego, by jak najwięcej rodzin cieszyło się zdrowym i spokojnym snem. Stawiam wyłącznie na delikatne metody, dostosowane do potrzeb dziecka i rodziców. Więcej porad na temat snu maluchów znajdziesz na moim Instagramie. Śpijcie dobrze!

Przeczytaj więcej na blogu