Ile powinno spać dziecko?

Dowiedz się:

Ile powinno spać dziecko?

Dowiedz się:

Czy wiesz ile powinno spać dziecko? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących snu malucha do 5. roku życia. Pomogą Ci ustalić, ile w ciągu dnia i w nocy powinno spać Twoje dziecko. Ale zanim zaczniemy – istotna informacja dotycząca drzemek.

Jeszcze nie tak dawno zalecenia dzieliły sen dziecka na ten nocny oraz drzemki w ciągu dnia. W 2016 roku Amerykańska Akademia Medycyny Snu wprowadziła nowe wytyczne wskazujące widełki dotyczące optymalnej ilości snu przez całą dobę. Mimo tego, że nie ma w nich jasnych zaleceń dotyczących drzemek, to nie znaczy, że są mniej ważne lub nieistotne. To, ile powinno spać dziecko, zależy przede wszystkim od jego wieku i indywidualnych potrzeb. Dlatego tak ważne jest, byś obserwowała swojego malucha, dostrzegała oznaki zmęczenia, znała jego okna aktywności, a Waszej codzienności towarzyszyła rozsądnie zaplanowana i przewidywalna rutyna  O tym też piszę w tym artykule.

Pamiętaj, że wszystkie wartości podane w tym artykule mają charakter orientacyjny i z natury nie są precyzyjne, bo to, ile powinno spać dziecko, zależy od wielu czynników, nie tylko wieku. Dzieci to nie maszyny – każdy maluch jest inny. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą. 

Spis treści
Ile powinno spać dziecko w ciągu doby – grafika przedstawiająca zalecenia Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu
Ile powinno spać dziecko w ciągu doby – zalecenia Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu z 2016 roku

Sen noworodka i niemowlaka do 4. miesiąca życia

Zastanawiasz się, ile powinien spać noworodek? W amerykańskich zaleceniach nie uwzględniono takich maluszków (i niemowlaków do 4. miesiąca życia) ze względu na „szeroki zakres różnic w czasie trwania i wzorcach snu oraz niewystarczające dowody na powiązania z wynikami zdrowotnymi”. W skrócie oznacza to, że na początku życia sen wymyka się wszelkim schematom! W ciągu dnia mogą mieć dużo drzemek, które trwają od kilkunastu minut do kilku godzin. Dziecko budzi się i zasypia odpowiednio do swoich potrzeb. Jednym słowem sen noworodka czy nieco większego maluszka w ciągu całej doby jest niezorganizowany.

Rodzice w tym czasie nie powinni martwić się o wprowadzenie złych nawyków lub przyzwyczajeń. Sen dziecka w ciągu dnia normuje się dopiero po pełnej stabilizacji snu w nocy, czyli po zakończeniu rozwoju rytmu dobowego. Postępuje on w ciągu pierwszych czterech miesiący. W tym czasie najważniejsze jest wsparcie dziecka w jego rozwoju. Pomaga w tym wprowadzenie odpowiednich warunków snu oraz obserwacja maluszka i jego oznak zmęczenia. Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać noworodek czy niemowlę do 4. miesiąca. Kładź maluszka, gdy tylko zauważysz, że robi się senny.

Wskazówka

Nie ma konkretniej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać noworodek czy niemowlę do 4. miesiąca. Kładź maluszka, gdy tylko zauważysz, że robi się senny.

To nie koniec!
Dalsza część tekstu poniżej
Nie trać czasu na szukanie w internecie
Zebrałam rozwiązania wielu problemów ze snem dzieci w jednym pliku
E-book Jak śpią małe dzieci? – okładka

Ile powinno spać niemowlę od 4. do 12. miesiąc życia?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza. W tym wieku dziecko powinno spać od 12 do 16 godzin na dobę. Mało który maluch będzie tyle spał w ciągu nocy, dlatego dla zachowania dobrego rytmu i zdrowia potrzebne są drzemki w ciągu dnia. Ich liczba w tym wieku waha się między 2 a 4 dziennie, w zależności od potrzeb. Zatem jak i ile powinno spać niemowlę w ciągu dnia? W przypadku trzech drzemek ich harmonogram powinien wyglądać następująco: 1. drzemka rano, 2. wczesnym popołudniem, a 3. po południu. Z ostatnią drzemką wiąże się jednak istotna kwestia, o której musisz wiedzieć.

Obecność 3. drzemki zależy od potrzeb malucha i pomaga mu dotrwać do końca dnia, by kładąc się spać, nie był przemęczony. A przemęczenie – wbrew pozorom – nie sprzyja dobremu zasypianiu. W przypadku dwóch drzemek jedną organizujemy rano, a drugą wczesnym popołudniem. Po około 8. miesiącu życia większość dzieci odrzuca dodatkową, 3. drzemkę. Oprócz tego druga drzemka zaczyna się trochę później, niż to było kilka miesięcy wcześniej – mniej więcej trzy godziny po porannej drzemce. Podsumujmy zatem, ile powinien spać niemowlak od 4. do 12. miesiąca życia – maluszek w wieku 4-6 miesięcy powinien mieć 3-4 drzemki liczące łącznie około 3,5 godziny, a w przypadku dziecka rocznego sen w ciągu dnia to 2,5 godziny rozłożone na 2 drzemki. Dla każdego malucha z tego przedziału sen nocny powinien trwać około 11 godzin.

Wskazówka

Niemowlę w wieku 4-6 miesięcy powinno mieć 3-4 drzemki liczące łącznie około 3,5 godziny, a w przypadku dziecka rocznego sen w ciągu dnia to 2,5 godziny rozłożone na 2 drzemki. Dla każdego malucha w wieku 4-12 miesięcy sen nocny powinien trwać około 11 godzin.

Sen dziecka od roku do 2 lat

A ile powinno spać roczne i dwuletnie dziecko? Na tym etapie długość snu w ciągu doby powinna wynosić od 11 do 14 godzin. Większość dzieci między 15. a 18. miesiącem życia przestawia się już na tylko jedną drzemkę w ciągu dnia. Ta powinna zaczynać się koło południa – między 11:30 a 12:30 i trwać około 2 godzin.

A jak w tym wieku powinien wyglądać sen dziecka w nocy? Podobnie, jak u młodszego malucha – 11 godzin będzie optymalnym czasem, ze względu na skrócony czas drzemek w ciągu dnia.

Wskazówka

Większość dzieci między 15. a 18. miesiącem życia przestawia się już na tylko jedną drzemkę w ciągu dnia. Ta powinna zaczynać się koło południa – między 11:30 a 12:30 i trwać około 2 godziny.

Ile powinno spać dziecko od 3. do 5. rok życia?

Sen starszego dziecka jest nieco krótszy i powinien wynosić od 10 do 13 godzin na dobę. Jedna drzemka utrzymuje się zwykle do 3. – 4. roku życia. Ale pamiętaj, że nie jest to sztywna zasada. Jeżeli maluch nie będzie chciał spać, to być może spokojna zabawa w pokoju albo wspólne czytanie książki zapewnią mu wystarczającą regenerację. Większość dzieci około 3. roku życia śpi mniej więcej 1 godzinę w ciągu dnia. Starszym wystarczy około 45 minut krótkiej drzemki lub odpoczynku w formie wyciszających aktywności. Ile powinno spać 3-letnie, 4-letnie i 5-letnie dziecko w nocy? W tym wieku około 11 godzin to też odpowiednia ilość.

Mimo braku sztywnych ustaleń dotyczących tego, ile powinno spać dziecko w ciągu dnia, pamiętaj, że drzemki są istotnym elementem codziennej rutyny dla każdego malucha. Dlatego to bardzo ważne, by rodzice – oprócz zwracania uwagi na liczbę godzin snu malucha – obserwowali jego reakcje. Dobry sen to nie tylko ilość, ale też jakość, regularność, jego odpowiednie pory i stosowne warunki.

Wskazówka

Drzemki są istotnym elementem codziennej rutyny dla każdego malucha. Ale dobry sen to nie tylko ilość, ale też jakość, regularność, jego odpowiednie pory i stosowne warunki.

Ile powinno spać dziecko – tabela

Poniżej znajdziesz tabelę, w której przedstawiłam podsumowanie, ile powinno spać dziecko stosownie do wieku. Uwzględniłam w niej sen w nocy oraz drzemki w ciągu dnia.

Tabela przedstawiająca, ile powinno spać dziecko w ciągu dnia i w nocy
Tabela ile powinno spać dziecko w ciągu dnia i w nocy
Weź udział w moich Q&A

Obserwuj mnie na Instagramie, zadawaj pytania w czasie Q&A i dowiedz się więcej o radzeniu sobie z problemami ze snem dzieci.

Kiedy dziecko przestaje mieć drzemki?

To, kiedy dziecko przestaje spać w dzień, zależy od wielu czynników – nie tylko wieku malucha, choć ma on w tym kontekście bardzo duże znaczenie, ale również warunków otoczenia czy planu dnia. Moment całkowitej rezygnacji z drzemki przypada na wiek 3–4 lat, choć nawet niektóre 5-latki śpią jeszcze w ciągu dnia. Dziecko może zrezygnować z drzemek zupełnie samo, ale bardzo często dzieje się tak nie dlatego, że jest na to w pełni gotowe, lecz prowokują go czynniki zewnętrzne, które utrudniają zapadnięcie w sen. Taki skutek może dać np. przeniesienie malucha do otwartego łóżeczka. Dla żądnego wiedzy w pełni sprawnego motorycznie 2-latka otwarta przestrzeń jest jak zaproszenie do zabawy. A sen? Sen jest dla słabych. Oczywiście nie chodzi o to, żeby więzić dziecko, a o to, żeby zasypianie było nudne. Otwarta przestrzeń nie jest nudna, jest kusząca. I mimo realnej potrzeby snu może wygrać z odpoczynkiem.

Dlatego z decyzją o zmianie łóżeczka na większe czy wyjęciem szczebelków wstrzymaj się tak długo, jak to możliwe i bezpieczne (bo jeśli dziecko i tak będzie w stanie samo wyjść z łóżeczka, to lepiej nie prowokować go do alpinizmu, żeby nie zrobiło sobie krzywdy).

Wskazówka

Dziecko może przestać spać w dzień zupełnie samo, ale bardzo często dzieje się tak nie dlatego, że jest na to w pełni gotowe, lecz prowokują go czynniki zewnętrzne, które utrudniają zapadnięcie w sen.

Jeśli maluch faktycznie jest gotowy, by przestać spać w dzień, to wcale nie oznacza, że żegna się z drzemką raz na zawsze. Mogą zdarzyć się dni, kiedy drzemka jednak będzie potrzebna. Przerabiałam to z moją córką, która mimo przewidywalnego planu dnia nie zawsze zasypiała na drzemkę. Przez długi czas codziennie dawałam jej tę szansę, na odpoczynek w środku dnia. U starszaków 30–45 minut jest w zupełności wystarczające. 

Nawet wtedy, kiedy dziecko nie ma drzemki, bo już jej nie potrzebuje, dobrze jest dać mu chwilę na odpoczynek, niekoniecznie kończący się snem. Chodzi o czas wyciszenia, który stanowi ekwiwalent drzemki i może być częścią planu dnia nawet do ukończenia 5. roku życia (a i starszym oraz dorosłym często się przydaje). To taki moment w ciągu dnia, który zarezerwowany jest tylko na spokojne aktywności, czyli np. słuchanie muzyki, audiobooków, zabawę z pluszakami, układanie puzzli, rysowanie i podobne sprawy. Taką rolę mogą pełnić również zabawy sensoryczne – lepienie czegoś z ciastoliny czy poznawanie niezwykłych właściwości piasku kinetycznego. Ogólnie mówiąc – wszystko, co należy do zabaw statycznych i nie wymaga dużych przygotowań ani specjalnych przyrządów. Proponuję też, by tę wyciszającą przerwę maluch spędzał w spokojnym otoczeniu, sprzyjającym odpoczynkowi. W tym czasie Ty też możesz zrobić sobie przerwę z książką na kanapie. Albo zrobić obiad 😉

Wskazówka

Jeśli maluch faktycznie jest gotowy, by przestać spać w dzień, to wcale nie oznacza, że żegna się z drzemką raz na zawsze. Mogą zdarzyć się dni, kiedy drzemka jednak będzie potrzebna.

Okna aktywności – pomogą Ci ocenić, kiedy położyć dziecko spać

Już wiesz, ile powinno spać dziecko. To bardzo przydatna wiedza, ale warto wspomnieć jeszcze o tym, co dzieje się między pobudką malucha a położeniem go do snu kolejny raz, czyli oknach aktywności. Te różnią się w zależności od wieku – rosną wraz z dzieckiem. U noworodków są najmniejsze, dlatego wielu rodziców ma wrażenie, że takie maluchy śpią cały czas. Ale w końcu, kiedy dziecko przestaje spać w ciągu dnia, w jego planie dnia, podobnie jak u dorosłych, znajduje się tylko jedno okno aktywności, choć jeszcze sporo krótsze niż Twoje czy moje. 

Dlaczego okna aktywności są istotne? Bo pomogą Ci określić, kiedy położyć dziecko spać. Oczywiście nie traktuj ich zero-jedynkowo – maluch to nie bezprzewodowy odkurzacz, którego czas pracy na baterii jest z góry znany i identyczny dla każdego egzemplarza tego samego modelu. Ale obserwując swoje dziecko, będziesz w stanie szybko ocenić, jak pojemna jest jego bateria. To zresztą też może się różnić w zależności od dnia. Podobnie jak Twój smartfon ma inny czas pracy na jednym ładowaniu, kiedy tylko słuchasz muzyki, a inny, kiedy oglądasz jakiś film, tak Twoje dziecko może potrzebować iść wcześniej spać, kiedy dużo wokół się dzieje. Dlatego sama świadomość długości okien aktywności nie wystarczy. To, kiedy położyć dziecko spać, zależy również od jego faktycznego zmęczenia. Warto umieć dostrzegać jego oznaki. O tym przeczytasz w kolejnym akapicie.

Wskazówka

Okna aktywności różnią się w zależności od wieku i pomogą Ci określić, kiedy położyć dziecko spać. Obserwując swoje dziecko, będziesz w stanie szybko ocenić, jak pojemna jest jego bateria.

Po czym poznać, że dziecko chce spać?

Czym są oznaki zmęczenia, na pewno nie muszę Ci tłumaczyć. Ale jak je rozpoznać? Obserwuj swojego malucha i szukaj charakterystycznych zachowań. Przykładowe wymieniłam poniżej.

Przykładowe oznaki zmęczenia:

Oznaki zmęczenia różnią się w zależności od dziecka i mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Kiedy moja córka była niemowlakiem, jej brwi robiły się czerwone, a twarz bladła. Ale kiedy podrosła, ta oznaka przestała być widoczna, a zastąpiło ją tarcie oczu, ziewanie i inne sygnały. Obserwując swoje dziecko, z pewnością sama wyłapiesz typowe dla niego oznaki zmęczenia.

Jeśli okno aktywności typowe dla Twojego malucha dobiegło już końca, ale wyraźnych oznak zmęczenia jeszcze nie widać, i tak stwórz mu warunki do snu, bo może ma taką potrzebę, ale nie zdołał tego wyraźnie zamanifestować albo symptomy umknęły Twojej uwadze. Pamiętaj jednak, żeby działać elastycznie, a nie co do minuty. Okna aktywności mają swoją tolerancję. Czasami maluch będzie potrzebował pójść spać nieco wcześniej, innym razem trochę później – w takiej sytuacji przydatne jest obserwowanie oznak zmęczenia. Ale mówimy o różnicy względem standardowego okna wyrażanej w minutach, a nie godzinach.

Wskazówka

Jeśli okno aktywności typowe dla Twojego malucha dobiegło już końca, ale wyraźnych oznak zmęczenia jeszcze nie widać, i tak stwórz mu warunki do snu.

Przemęczenie, czyli kiedy dziecko śpi za mało

Zmęczenia nie należy mylić z przemęczeniem. Zmęczenie jest czymś naturalnym i potrzebnym. Jest jak uczucie głodu. Przemęczenie jest natomiast wrogiem dobrego snu i przypomina stan, kiedy jesteś tak głodna, że aż trzęsą Ci się ręce. Oczywiście tego, skąd bierze się przemęczenie, raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Żaden rodzic nie przemęcza też swojego dziecka z premedytacją, to oczywiste. Wielu jednak myśli, że im bardziej maluch będzie zmęczony, tym lepiej, a przede wszystkim dłużej, będzie spał. To mit! Przemęczone dzieci mogą zasypiać szybciej, ale zwykle śpią gorzej i często się budzą. Powtarzam to jak mantrę – przemęczenie jest wrogiem dobrego snu. Dlatego tak ważne jest, by maluch miał przewidywalny plan dnia i szedł spać, kiedy jest zmęczony, ale nie przemęczony.

Przemęczenie pojawia się wtedy, kiedy dziecko śpi za mało. Po czym je poznać? Objawy przemęczenia mogą przybierać kształt nasilonych oznak zmęczenia, ale wiążą się również z innymi symptomami.

Przykładowe objawy przemęczenia:

Jak widzisz, przemęczenie powoduje efekt błędnego koła – dziecko śpi gorzej, więc jest jeszcze bardziej zmęczone i spirala się nakręca. Powodem problemów ze snem w wielu rodzinach, które się do mnie zgłaszają, jest właśnie przemęczenie. Jak z nim walczyć? Przede wszystkim zadbaj o prawidłową higienę snu malucha oraz plan dnia dostosowany do jego wieku i potrzeb. Dobrym źródłem wiedzy na ten temat jest mój e-book Jak śpią małe dzieci?

Wskazówka

Powodem problemów ze snem w wielu rodzinach, które się do mnie zgłaszają, jest właśnie przemęczenie. Jak z nim walczyć? Przede wszystkim zadbaj o prawidłową higienę snu malucha oraz plan dnia dostosowany do jego wieku i potrzeb.

Dziecko mało śpi – co robić?

Masz wrażenie, że Twoje dziecko śpi za mało? Zanim dojdziesz do takiego wniosku, pamiętaj, by nie skupić się za mocno na liczbach podanych w tym artykule czy innych wytycznych. Maluchy są różne, niektóre potrzebują więcej snu, inne mniej. Wiele zależy również od warunków otoczenia i aktualnej sytuacji. Dziecko może potrzebować spać więcej, kiedy w jego życiu wiele się dzieje i po prostu szybciej się męczy (np. wtedy, kiedy odwiedzi Was rodzina, która przyjechała z daleka, albo za Wami bardzo aktywny dzień), a także w czasie skoków rozwojowych czy infekcji. Dlatego wiedza, ile powinno spać dziecko, to nie wszystko. Ważna jest świadomość tego, jakie są okna aktywności malca i obserwowanie oznak jego zmęczenia. Jeśli Twój maluch nie prezentuje oznak przemęczenia, a z jego snem jest wszystko w porządku, nie ma co fiksować się na liczbach. Jednocześnie warto cały czas stwarzać mu jak najlepsze warunki do snu, bo może się okazać, że może i chce spać nawet więcej.

A co jeśli jesteś przekonana, że maluch chce spać więcej, ale z jakichś powodów to się nie udaje? Przyczyn może być wiele. Absolutnym priorytetem jest wykluczenie problemów zdrowotnych oraz zadbanie o odpowiednią higienę snu, o której piszę więcej w artykule Higiena snu dziecka – 11 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Polecam Ci również lekturę mojego darmowego poradnika Dziecko nie chce spać – co robić oraz e-booka Jak śpią małe dzieci?, w którym radzę, jak działać w wielu problemach ze snem dzieci. W nim znajdziesz najwięcej informacji.

Wskazówka

Dziecko może potrzebować spać więcej, kiedy w jego życiu wiele się dzieje i po prostu szybciej się męczy, a także w czasie skoków rozwojowych czy infekcji.

Czy dziecko może spać za dużo?

Dla rodziców, których pociechy mają problemy ze snem, pytanie “czy dziecko może spać za dużo?” może brzmieć abstrakcyjnie. Zanim na nie odpowiem, musimy doprecyzować, czy chodzi faktycznie o “za dużo” (sumarczynie) czy raczej o “za długo” (za jednym zamachem). Przez stwierdzenie, że dziecko śpi za dużo, rozumiemy łączną liczbę godzin snu w ciągu doby, która przekracza wszelkie wytyczne. Takie przypadki, poza okresami chwilowych zawirowań (najczęściej związanych ze zdrowiem – np. infekcji), praktycznie się nie zdarzają. Tym bardziej, że – jak wiesz – widełki są dość szerokie i jedne dzieci śpią więcej, inne mniej, więc trudno wskazać jakąś precyzyjną wartość, która byłaby alarmująca. Nie należy jednak lekceważyć sytuacji, kiedy maluch ma nadzwyczajnie duże zapotrzebowanie na odpoczynek. To może być sygnał, że z jego zdrowiem jest coś nie tak i trzeba skonsultować się z lekarzem. Przyjrzyj się dziecku, kiedy nie śpi – jeśli maluch jest notorycznie senny, brakuje mu energii, nie przybiera na wadze, nie ma apetytu albo jeszcze coś innego wzbudza Twój niepokój, to koniecznie udaj się do pediatry. 

A co jeśli dziecko śpi za długo, czyli budzi się później, niż wskazywałby jego naturalny rytm lub potrzeba głodu? Takie sytuacje zdarzają się częściej i powinny przyciągać uwagę przede wszystkim rodziców noworodków oraz najmłodszych niemowląt. Na tym etapie maluchy potrzebują jeść bardzo często i jeśli nie budzą się same, należy im w tym pomagać. I jeśli taka sytuacja powtarza się, również warto skonsultować się ze specjalistą. U starszych dzieci zbyt długi sen w dzień również będzie miał swoje konsekwencje. Może bowiem zaburzyć rytm malucha i w ogólnym rozrachunku przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie, nie w tym rzecz, że dziecko ma chodzić jak w zegarku. Bynajmniej! Problem w tym, że nadmiar snu w jednym momencie może przynieść problemy z zaśnięciem w innym i koniec końców maluch na tym straci. Ale znowu – jeśli Twoje dziecko walczy z chorobą albo za nim dużo wrażeń, może potrzebować pospać więcej. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko i sytuację w Twoim domu, więc działaj zgodnie ze swoją intuicją.

Wskazówka

Czasami budzenie dziecka jest konieczne. Dotyczy to przede wszystkim noworodków - maluchy na tym etapie muszą być regularnie karmione, nawet kosztem snu. U starszych dzieci zbyt długi sen w dzień może zaburzyć rytm funkcjonowania i utrudniać zaśnięcie później, kiedy sen będzie jeszcze bardziej potrzebny.

Podsumowanie – najważniejsze informacje

Ile powinno spać dziecko – najczęściej zadawane pytania

Noworodki śpią bardzo dużo. W ciągu dnia mogą mieć wiele drzemek, które trwają od kilkunastu minut do kilku godzin. Dziecko budzi się i zasypia odpowiednio do swoich potrzeb. Dlatego nie ma precyzyjnych wytycznych, ile powinien spać noworodek.

Pierwszy rok życia dziecka jest okresem wielu zmian i to samo dotyczy snu. W pierwszych 4 miesiącach maluchy śpią tyle, ile potrzebują – nie ma konkretnych wytycznych, ile śpi niemowlę w tym wieku. Później ilość potrzebnego snu się zmniejsza, choć w okresach skoków rozwojowych czy problemów ze zdrowiem może wzrastać. Ogólnie mówiąc, niemowlęta od 4. do 12. miesiąca życia śpią 12–16 godzin na dobę. Naturalnie maluchy na tym etapie potrzebują drzemek – ich liczba waha się od 4 w okolicach 4. miesiąca do 2 dziennie około 1. urodzin.

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu niemowlęta od 4. do 12. miesiąca życia śpią 12–16 godzin na dobę. Zastanawia Cię konkretnie, ile powinno spać 6-miesięczne dziecko? Najlepiej przyjąć liczbę mieszczącą się w okolicach środka tego zakresu, czyli około 14 godzin. Oczywiście to jedynie orientacyjna wartość.

W okolicach pierwszych urodzin dzieci śpią około 13-14 godzin na dobę. W tej liczbie mieszczą się również drzemki, które na tym etapie liczą łącznie około 2,5 godzin dziennie.

Około 2. urodzin maluchy śpią mniej więcej 13 godzin na dobę, z czego plus minus 2 godziny zajmuje drzemka.

Zwykle 3-letnie dzieci śpią około 12 godzin na dobę. W tym wieku maluch może nadal potrzebować jednej drzemki w ciągu dnia, która wynosi ok. 1 godzinę. 

Nie ma precyzyjnych wytycznych, ile powinien spać noworodek w nocy. Dzieci w tym wieku śpią według własnych potrzeb. Ważne jest jednak to, żeby dziecko regularnie budziło się na karmienie, by było odpowiednio odżywione i nawodnione.

Podobnie jak noworodki niemowlęta do 4. miesiąca życia śpią według własnych potrzeb – dla takich dzieci nie ma konkretnych wytycznych, ile powinny spać w nocy. U większych niemowląt najczęstszą wartością jest około 11 godzin snu nocnego. 

Noworodki śpią na żądanie – nie ma konkretnych wytycznych, ile drzemek ma noworodek. Maluch może mieć kilka dłuższych albo wiele krótszych drzemek w ciągu dnia. Kładź go, gdy tylko tego potrzebuje i pamiętaj o budzeniu, jeśli sam nie budzi się na karmienie.

Dzieci w tym wieku mają zwykle 3 drzemki, których łączna długość wynosi do 3,5 godziny.

W okolicach 1. urodzin dzieci mają zazwyczaj 2 drzemki, których łączna długość wynosi mniej więcej 3 godziny. 

Dwulatki mają zwykle jedną drzemkę w ciągu dnia, której długość może dochodzić do 2 godzin. 

W tym wieku dziecko ma zwykle jedną drzemkę liczącą ok. 1 godziny. 

W pierwszych tygodniach życia zapotrzebowanie na sen dzieci jest ogromne, a ich okna aktywności małe. Jednocześnie to, ile śpi noworodek, jest kwestią indywidualną. Dlatego nie znajdziesz konkretnych wytycznych dotyczących ilości snu dla maluchów w tym okresie. Pamiętaj jednak, że tak małe dzieci muszą regularnie jeść, również w nocy. Z tego powodu konieczne może być budzenie noworodka na karmienie.

Budzenie śpiącego dziecka dla wielu rodziców może być jak podcinanie gałęzi, na której się siedzi, ale czasami jest to konieczne. Przede wszystkim w przypadku noworodka, jeśli maluch sam nie budzi się na karmienie. Ale i starsze dzieci trzeba czasami obudzić – jeśli sen w danym momencie może skutkować problemami z zaśnięciem później i w ogólnym rozrachunku przyniesie więcej straty niż pożytku. 

Dzieci całkowicie rezygnują z drzemek w wieku 3–4 lat, choć nawet niektóre 5-latki śpią jeszcze w ciągu dnia. To, kiedy dziecko przestaje spać w dzień, zależy od wielu czynników – jego wieku, warunków otoczenia czy harmonogramu dnia. Staraj się nie przyspieszać rezygnacji z drzemki – dawaj dziecku szansę, by spało w dzień o stałej porze i obserwuj, czy nadal ma taką potrzebę.

Twoje dziecko ma problemy ze snem? Zobacz mój darmowy poradnik dla niewyspanych rodziców i sprawdź, co możesz z tym zrobić.

Portret Doroty

Jestem mamą, pielęgniarką, pedagogiem i pierwszą w Polsce konsultantką snu dziecka z amerykańskim certyfikatem Gentle Sleep Coach. Dążę do tego, by jak najwięcej rodzin cieszyło się zdrowym i spokojnym snem. Stawiam wyłącznie na delikatne metody, dostosowane do potrzeb dziecka i rodziców. Więcej porad na temat snu maluchów znajdziesz na moim Instagramie. Śpijcie dobrze!

Przeczytaj więcej na blogu