Konsultantka snu dziecka – kim jest i czym się zajmuje?

Dowiedz się:

Konsultantka snu dziecka – kim jest i czym się zajmuje?

Dowiedz się:

Konsultantka snu dziecka, specjalistka od snu dziecka, trener snu dziecka lub zaklinaczka snu dziecka – choć określeń jest już wiele, specjaliści rozwiązujący problemy ze snem maluchów nadal są w Polsce nowością. Coraz więcej rodziców przekonuje się jednak, że warto skorzystać z pomocy takiej osoby. Przedstawiam najważniejsze informacje o konsultantach snu dzieci, stosowanych przez nich metodach i cenach nauki samodzielnego zasypiania. Podpowiadam również, na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem współpracy.

Spis treści

Kim jest konsultantka snu dziecka?

Konsultantka snu dziecka to, najprościej mówiąc, osoba, która pomoże znaleźć przyczynę problemów ze snem malucha i doradzi, jak je rozwiązać. W Polsce nie znajdziemy wielu specjalistów wykwalifikowanych w tym zakresie. Inaczej sytuacja wygląda w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Na Zachodzie ten zawód jest już dobrze znany i wiele rodzin chętnie korzysta z pomocy konsultantek snu dziecka. Ponieważ z naszej, polskiej perspektywy to nowa profesja, warto zwrócić również uwagę na odpowiednie nazewnictwo. Oprócz terminu konsultantka snu dziecka można spotkać się z innymi określeniami, np. specjalista ds. snu dziecka czy zaklinaczka snu dziecka, trenerka czy treserka snu dziecka. Trzeba dodać, że te dwa ostatnie są raczej nielubiane i wzbudzają negatywne skojarzenia. Dlaczego? O tym niżej.

Opinie o konsultantkach snu

W internecie można znaleźć wiele opinii o konsultantkach snu dziecka. Prawdziwi klienci chwalą je za pomoc w – często bardzo uciążliwych – problemach ze snem najmłodszych, sceptycy z kolei krytykują i rozpowszechniają krzywdzące mity. Wiele nieporozumień wynika przede wszystkim z mylnego założenia, jakoby wszyscy specjaliści rozwiązujący problemy ze snem maluchów stosowali tzw. metodę wypłakiwania się. To nieprawda. Skuteczna nauka samodzielnego zasypiania przy jednoczesnym ograniczeniu łez do minimum jest jak najbardziej możliwa, co może potwierdzić wielu rodziców. Wystarczy  wybrać konsultantkę stosującą delikatne metody.

Na opinie o konsultantkach snu wpływa też nowy charakter tej profesji w Polsce. Wiele osób nie miało jeszcze do czynienia z takim specjalistami i bazuje jedynie na przypuszczeniach, stereotypach i poglądach z forów internetowych, które nie zawsze znajdują poparcie w prawdziwym świecie. Warto mieć to na uwadze i słuchać przede wszystkim tych rodziców, którzy w rzeczywistości skorzystali nauki samodzielnego zasypiania i mogą potwierdzić, jak przebiega taka współpraca oraz jakie skutki przynosi. Jej kulisy ujawniam zresztą w dalszej części artykułu.

Przeciwnicy korzystania z porad konsultantów snu często prezentują też przekonanie, że problemy ze snem dziecka są wpisane w rodzicielstwo, więc trzeba po prostu zacisnąć zęby i ten czas przetrwać. Naturalnie każdy ma prawo do własnych poglądów na temat wychowywania dzieci. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy takie osoby uznają podobne podejście za jedyny słuszny wzór rodzicielstwa. I próbują narzucić je innym rodzicom, którzy zmagają się z poważnymi problemami ze snem maluchów i są bardziej skłonni do skorzystania z pomocy specjalisty.

Co w przypadku dziecka, które wymaga codziennych przejażdżek po osiedlu, by zasnąć? Albo malucha, który śpi wyłącznie na rękach mamy i zmuszą ją do spania na siedząco każdej nocy przez kilka miesięcy? Słyszeliśmy o takich przypadkach. Są nie tylko uciążliwe dla opiekunów, ale negatywnie wpływają na sen dziecka, doprowadzają do przemęczenia rodziców i mogą nawet poważnie szkodzić ich relacji. Dlaczego w takim przypadku nie skorzystać z pomocy specjalisty od snu dziecka? Jeszcze nie tak dawno nie było certyfikowanych doradców laktacyjnych czy zajmujących się chustonoszeniem. Teraz nie jest niczym niespotykanym, że mamy zmagające się z problemami z karmieniem zasięgają porad u certyfikowanego doradcy laktacyjnego, a gdy chcą bezpiecznie chustować dzieci, bez obawy o ich stawy – specjalisty od chustonoszenia.

Wskazówka

Nauka samodzielnego zasypiania przy jednoczesnym ograniczeniu łez do minimum jest możliwa. Wystarczy wybrać konsultantkę stosującą delikatne metody.

Co zrobić, by dziecko zasypiało samemu, czyli metody specjalistów

Metody konsultantek snu dziecka można – w uproszczeniu – podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza skupia techniki określane mianem parental fading, co możemy przetłumaczyć jako wycofywanie się. Podejść w tej kategorii jest wiele, jedne są szybsze i gwałtowniejsze, a inne wolniejsze i delikatniejsze, ale wszystkie stoją w opozycji do tzw. metody wypłakiwania się. 

Technika wypłakiwania się i wszystkie pochodne, jak np. 3-5-7 Ferbera, są trzonem drugiej kategorii. Wielu rodziców słyszało o wypłakiwaniu się i większość z nich mylnie uważa, że nauka samodzielnego zasypiania wiążę się głównie z tą techniką. To nieprawda! Wypłakiwanie się faktycznie jest jedną z metod, lecz, jak sama nazwa wskazuje, okupioną łzami. Na dodatek może prowadzić do zaburzeń w sferze hormonalnej, neurologicznej i psychologicznej dziecka. Taka technika może bardziej kojarzyć się z treningiem, dlatego określenie “trener snu” jest w Polsce raczej niechętnie stosowane przez specjalistów, którzy stawiają na delikatne metody z pierwszej grupy.

Wiedza na temat wykształcenia również może nam wiele powiedzieć o sposobie pracy konsultanta. W Polsce możemy spotkać się głównie z dwoma certyfikacjami – przyznawaną przez Family Sleep Institute lub z tytułem Gentle Sleep Coach. Konsultantki snu dziecka z certyfikatem Gentle Sleep Coach pracują głównie metodą Shuffle – jedną z najdelikatniejszych dostępnych na światowym rynku, bazującą na holistycznym podejściu i w duchu evidence based practice, czyli opartym na aktualnej wiedzy naukowej, doświadczeniu i preferencji rodziców. Metoda została stworzona przez amerykańską specjalistkę Kim West, znaną jako The Sleep Lady i zapewnia aktywne wsparcie malucha oraz nie odbiera mu niezbędnego poczucia bezpieczeństwa. Z nieukrywaną dumą i radością mogę powiedzieć, że jako pierwsza wprowadziłam program Gentle Sleep Coach do Polski

Kiedy warto skorzystać z pomocy konsultantki snu?

Konsultantki snu dziecka zajmują się rozmaitymi problemami związanymi ze snem, które nie wynikają z przyczyn medycznych. Rodzice najczęściej zgłaszają się z częstymi pobudkami w nocy, zbyt wczesnym wstawaniem, koniecznością nieustannego i wycieńczającego bujania, noszenia i karmienia przed snem, zbyt krótkimi drzemkami lub ich brakiem, zmianą liczby drzemek czy odzyskiwaniem rytmu snu po wyjazdach czy chorobie. Ze specjalistą od snu dziecka warto skonsultować się zawsze, kiedy dziecko zmaga się z problemami ze snem, gdy coś Cię niepokoi, martwisz się jakością i ilością snu  pociechy lub po prostu odczuwasz taką potrzebę.

Warto pamiętać, że problemy ze snem dziecka wpływają na całą rodzinę. Postępująca deprywacja snu sprawia, że nie tylko maluch jest przemęczony, ale też jego rodzice. A odpowiedni odpoczynek jest istotny i dla dziecka, i dla jego opiekunów. Wypoczęci rodzice mają więcej energii, cierpliwości i motywacji do ciągłego wspierania rozwoju dziecka.

Wskazówka

Ze specjalistą od snu dziecka warto skonsultować się zawsze, kiedy dziecko zmaga się z problemami ze snem, gdy coś Cię niepokoi, martwisz się jakością i ilością snu pociechy lub po prostu odczuwasz taką potrzebę.

Jaką konsultantkę snu dziecka wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nie wszystkie metody nauki samodzielnego zasypiania są zgodne z aktualną wiedzą naukową. Dlatego najlepiej zaufać nie tylko sprawdzonym, ale przede wszystkim odpowiednio wykształconym specjalistom. Można bowiem spotkać się z ofertami osób, które bazują jedynie na samokształceniu oraz własnych doświadczeniach i w przeciwieństwie do certyfikowanych konsultantów snu nie mają oficjalnie potwierdzonych kompetencji.

Przed podjęciem współpracy warto dowiedzieć się, jaką metodą pracuje dany specjalista. Nie każda będzie odpowiadać konkretnym potrzebom rodziny. Dużo informacji o stosowanych technikach może dostarczyć nazwa certyfikatu, jaki zdobyła konsultantka snu dziecka. Taka wiedza pozwoli zapoznać się programem szkolenia, jakie przeszedł specjalista oraz z wymaganiami koniecznymi do uzyskania oficjalnego dyplomu. Dzięki temu możesz dowiedzieć się więcej o metodach pracy konsultanta. Najlepsze kursy, oprócz nauki samej metody, obejmują też spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny i psychologii. Nie wszystkie problemy ze snem mają bowiem podłoże behawioralne.

Warto też wiedzieć, że z reguły czas wsparcia, które oferuje rodzicom specjalista od snu dziecka, jest uzależniony właśnie od stosowanych przez niego metod. Z doświadczenia wiem, że rodzice zwykle preferują trwającą dłużej naukę samodzielnego zasypiania, ale bazującą na delikatniejszych metodach. Przeglądając oferty poszczególnych konsultantów snu dziecka, dobrze jest zatem zwrócić dodatkową uwagę na czas wsparcia. Dwa tygodnie wydają się interesującą opcją, szczególnie wtedy, kiedy problemy ze snem są bardzo poważne i chcemy je jak najszybciej rozwiązać. Ale czy będzie to okres wystarczający dla dziecka i jego potrzeb? Czy może lepiej od razu wybrać specjalistę, który zapewnia dłuższe wsparcie i korzysta z delikatniejszych metod? Warto rozważyć tę kwestię.

Wskazówka

Z reguły czas wsparcia, które oferuje rodzicom specjalista od snu dziecka, zależy od stosowanych przez niego metod. Przeglądając oferty poszczególnych konsultantów, zwróć uwagę na to, ile może trwać współpraca.

Współpraca z konsultantką snu – ile to kosztuje?

Ceny usług konsultantek snu dziecka są bardzo różne. Większość specjalistów oferuje całe pakiety wsparcia oraz dodatkowe, pojedyncze konsultacje. Może zaskoczyć duża rozbieżność kwot, jakie znajdziemy w ich ofertach. Cena zależy od czasu wsparcia oraz tego, co konkretnie zawiera dany pakiet. Warto zwrócić uwagę, czy współpraca z konsultantką zachęcającą tańszą ofertą w ostateczności nie okaże się droższa, kiedy będziecie musieli wydłużyć czas wsparcia, by dostosować naukę samodzielnego zasypiania do potrzeb dziecka, w razie jego choroby czy wspólnego wyjazdu. Ceny konsultacji z ułożeniem planu snu wynoszą około 100-150 zł. Krótkie pakiety dwutygodniowej opieki kosztują w granicach 400 zł. A cena kompleksowej pomocy konsultantki snu dziecka, w ramach pakietu gwarantującego odpowiednie wsparcie w dłuższym okresie, to mniej więcej 600-800 zł. Jak to wygląda u mnie, sprawdzisz tutaj.

Jak wygląda nauka samodzielnego zasypiania?

Sposób i forma współpracy zależą oczywiście od metod stosowanych przez specjalistę od snu dziecka. Często na stronach internetowych można znaleźć proponowany zakres współpracy oraz jego składowe. Niektóre oferty obejmują tylko konsultację i krótkotrwałe wsparcie, a inne codzienną opiekę z czasem dostosowanym do potrzeb i możliwości rodziny. Duża część konsultantek snu dziecka mieszka na terenie Warszawy, lecz tak naprawdę lokalizacja nie jest ważna, ponieważ praktycznie cała współpraca odbywa się zdalnie.  U mnie współpracę zaczynamy zawsze od trwającej od 1,5 do 2 godzin konsultacji. W jej trakcie omawiamy dokładny plan nauki snu, który przygotowuję na podstawie przesłanego wcześniej kwestionariusza. W czasie wprowadzania planu kontaktujemy się poprzez dziennik snu on-line, w którym można zadawać krótkie pytania dotyczące aktualnego etapu nauki. Na bieżąco komentuję pojawiające się w nim informacje i, jeśli jest taka potrzeba, wprowadzamy potrzebne zmiany w planie. Kontaktujemy się też telefonicznie 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. W czasie rozmowy analizujemy postępy, odpowiadamy na pytania i wspólnie omawiamy kolejny krok, który będziemy wprowadzać przed następnym telefonem. Co z pewnością doceni wielu zapracowanych rodziców – współpracę ze mną możesz zrealizować w 100% bez wychodzenia z domu.  Konsultantka snu dziecka to nowa i dopiero zyskująca na popularności profesja. Coraz więcej rodziców docenia jednak wysiłek, jaki tacy specjaliści wkładają, by poprawić sen maluchów i w rezultacie całych rodzin. Bo warto pamiętać, że problemy ze snem dziecka w poważny sposób wpływają na życie rodziców i powodują nie tylko zmęczenie fizyczne, ale również obciążenie psychiczne. Dlatego w razie potrzeby warto skonsultować się z fachowcem. Nie musisz od razu decydować się na współpracę. Skontaktuj się ze mną i ustalimy, czy pomoc jest potrzebna, a jeśli tak, to w jakiej formie. Polecam Ci również mojego e-booka, w którym zajmuje się wieloma realnymi problemami ze snem dzieci i proponuję ich rozwiązania.
Weź udział w moich Q&A

Obserwuj mnie na Instagramie, zadawaj pytania w czasie Q&A i dowiedz się więcej o radzeniu sobie z problemami ze snem dzieci.

Podsumowanie – najważniejsze informacje

Portret Doroty

Jestem mamą, pielęgniarką, pedagogiem i pierwszą w Polsce konsultantką snu dziecka z amerykańskim certyfikatem Gentle Sleep Coach. Dążę do tego, by jak najwięcej rodzin cieszyło się zdrowym i spokojnym snem. Stawiam wyłącznie na delikatne metody, dostosowane do potrzeb dziecka i rodziców. Więcej porad na temat snu maluchów znajdziesz na moim Instagramie. Śpijcie dobrze!

Przeczytaj więcej na blogu